Zapojený výrobce vykazuje do kolektivního systému množství elektrozařízení, která jako první uvede na trh v ČR. Za tyto elektrospotřebiče hradí recyklační příspěvky.  

Jaké jsou povinnosti?

Výrobce má povinnost dle Zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, ve znění pozdějších předpisů (ZVUŽ), zajistit zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění výrobků s ukončenou životností, a dále informování konečného uživatele o zpětném odběru pro výrobky, které uvedl na trh a plnění dalších povinností s tím související. 

Výrobce má dvě možnosti, jak tyto povinnosti plnit (§ 9 ZVUŽ):

V individuálním plnění
(§ 31 – § 33 ZVUŽ)
Nebo
V kolektivním systému přenesením některých povinností na kolektivní systém ASEKOL a.s.

Seznam výrobců a dovozců elektrozařízení je uveden na webových stránkách Ministerstva životního prostředí.

Detailní popis Povinností výrobce, které musí dle zákona plnit samostatně i při registraci s kolektivním systémem naleznete zde.

Vzor smluvní dokumentace a sazebník recyklačních příspěvků ASEKOL a.s. od 01.01.2024

Stáhnout
Baterky naskládané na sobě

Definice výrobců baterií

Za výrobce nebo dovozce je podle české a EU legislativy považována každá právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která dováží a uvádí na trh v České republice baterie nebo akumulátory. Nezáleží přitom na množství nebo hmotnosti baterií, ani na tom, zda jsou baterie nebo akumulátory prodávány samostatně či jako součást elektrozařízení či dopravních prostředků.

Výrobci uvádějící na trh v ČR přenosné baterie nebo akumulátory jsou povinni zajistit jejich zpětný odběr již od roku 2002. Prakticky to znamená zajistit sběr a recyklaci těchto baterií po organizační, finanční a informační stránce. Tuto povinnost můžete kromě jiného splnit prostřednictvím kolektivního systému ASEKOL.

Diagram o třídění baterií
Zpětný odběr přenosných baterií nebo akumulátorů zahrnuje zejména tyto povinnosti:
  • povinnost posledního prodejce odebírat přenosné baterie nebo akumulátory od konečného uživatele přímo v prodejním místě, kde jsou baterie příslušného výrobce prodávány

  • informovat konečné uživatele o způsobu zajištění zpětného odběru, o možných negativních účincích látek používaných v bateriích nebo akumulátorech na životní prostředí a lidské zdraví, jakož i o významu grafického symbolu pro oddělený sběr nebo zpětný odběr

  • podat návrh na zápis do Seznamu výrobců do 60 dnů ode dne prvního uvedení baterií nebo akumulátorů na trh

  • podávat MŽP roční zprávu o plnění povinností

  • zajistit minimální úroveň zpětného odběru ve výši 25% v roce 2012 a 45 % do 26. září 2016

  • zajistit minimální účinnosti procesů materiálového využití od roku 2011

  • zajistit minimální účinnosti procesů materiálového využití od roku 2011

  • před uvedením baterií na trh poskytnout předepsané finanční záruky

  • vytvořit místa zpětného odběru ve všech obcích nad 1.500 obyvatel

  • zajistit na vlastní náklady zpětný odběr baterií od všech prodejců, kteří prodávají baterie příslušného výrobce a kteří o to požádají

Každý výrobce, který uvádí v ČR na trh přenosné baterie nebo akumulátory, je povinen:
  • zajistit jejich řádné označení grafickým symbolem pro účely odděleného sběru a zpětného odběru,

  • opatřit viditelně, čitelně a nesmazatelně údaji o jejich kapacitě,

  • dodržovat zákaz uvádět na trh nebo do oběhu baterie a akumulátory s obsahem rtuti či kadmia převyšujícím stanovený limit (max. 0,0005 % hmotnostních rtuti a 0,002 % hmotnostních kadmia v případě přenosných baterií a akumulátorů);

  • zajistit zpětný odběr použitých přenosných baterií nebo akumulátorů.

Vzor informačního dopisu pro odběratele od 1.1.2023_Baterie

Stáhnout

Dne 9. 7. 2021 byla podepsána, v souladu s ustanovením § 84 odst. 3 zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností „Smlouva o spolupráci při zajištění plnění povinností výrobců elektrozařízení se zabudovanými nebo přiloženými bateriemi nebo akumulátory“ mezi kolektivními systémy ASEKOL a.s. a  ECOBAT s.r.o.. Na základě této smlouvy mohou výrobci vykazovat množství baterií uvedených na trh v ČR do jednoho informačního systému spolu s EEZ a tato spolupráce je rozšířena na všechny skupiny zabudovaných, přiložených ale i samostatných baterií.

Ecobat

Posledním prodejcem je dle zákona č. 542/2020Sb. o výrobcích s ukončenou životností (§ 3 odst. 2f.) osoba, která bez ohledu na způsob prodeje, včetně použití prostředků komunikace na dálku, dodává v rámci svého podnikání konečnému uživateli na území České republiky:

  • Vybrané výrobky,

  • Vozidla, elektrozařízení, pneumatiky nebo jiné výrobky, do nichž jsou zabudovány nebo k nimž jsou přiloženy baterie nebo akumulátory, nebo

  • Vozidla nebo jiné funkční celky, jejichž součástí nebo příslušenstvím jsou pneumatiky.

Rozšíření povinnost odděleného uvádění recyklačního příspěvku při prodeji výrobku a na prodejních dokladech je definováno Zákonem č. 542/2020 Sb. § 73 Oddělenéuvádění nákladů:

Pokud jste v pozici distributora, tj. nové elektrozařízení neuvádíte na český trh, protože ho kupujete od výrobcenebo od subjektu, který ho již na trh uvedl, „převezmete“ od něho jím uváděnou výši recyklačního příspěvku.

1) Zjednodušený daňový doklad koncovému uživateli:

Při koncovém prodeji spotřebiteli na prodejnách nebo vzdáleným přístupem musí být výše příspěvku vždy odděleně uvedena na prodejních dokladech. Na daňovém dokladu pro zákazníka by měl poslední prodejce uvést celkovou cenu za dané elektrozařízení včetně recyklačního příspěvku a následně informaci o jeho výši zahrnuté v ceně elektrozařízení.

2) Cenovky na e-shopu, kamenné prodejně:

Na cenovkách v prodejně a na internetu musí být vždy výše viditelného příspěvku zahrnuta v jeho celkové ceně. Zákazník je pouze informován o výši recyklačního příspěvku, který je zahrnut v konečné ceně.

Zákon č. 542/2020 Sb.: § 66 - Povinnosti posledních prodejců

(1) Poslední prodejce elektrozařízení zajistí, aby konečný uživatel měl při nákupu elektrozařízení možnost bezplatně odevzdat ke zpětnému odběru odpadní elektrozařízení v místě prodeje nebo dodávky nového elektrozařízení, a to ve stejném počtu kusů prodávaného elektrozařízení podobného typu a použití.

(2) Poslední prodejce elektrozařízení určených k použití v domácnostech dále zajistí, aby konečný uživatel měl možnost odevzdat bezplatně ke zpětnému odběru odpadní elektrozařízení pocházející z domácností, u něhož žádný z vnějších rozměrů nepřesahuje 25 cm, bez ohledu na výrobní značku a bez vázání na nákup zboží, v místě prodeje nového elektrozařízení nebo v jeho bezprostřední blízkosti po celou provozní dobu, jestliže velikost prodejní plochy určené k prodeji elektrozařízení je alespoň 400 m2.

(3) Poslední prodejce elektrozařízení je povinen písemně informovat konečného uživatele o možnostech zpětného odběru podle odstavců 1 a 2. Jsou-li odpadní elektrozařízení zpětně odebírána v místě prodeje nového elektrozařízení nebo v jeho bezprostřední blízkosti, je poslední prodejce povinen označit tato místa viditelně a čitelně informací o možnosti odevzdání odpadních elektrozařízení.

(4) Poslední prodejce elektrozařízení určených k použití v domácnostech, u kterého výrobce nezřídil veřejné místo zpětného odběru a který nemá povinnost zajistit zpětný odběr odpadních elektrozařízení podle odstavce 1 nebo 2, je povinen umístit viditelně a čitelně ve svém prodejním místě informaci o tom, kde lze odpadní elektrozařízení pocházející z domácností odevzdat ke zpětnému odběru na území obce, městské části nebo městského obvodu podle místa prodeje. Pokud se na jejich území místo zpětného odběru nenachází, informuje o místě zpětného odběru v nejbližší obci, městské části nebo městském obvodě od svého místa prodeje.

(5) Poslední prodejce je povinen předat bez zbytečného odkladu odpadní elektrozařízení do systému zpětného odběru nebo zpracovateli odpadních elektrozařízení.

Zajišťování zpětného odběru elektrozařízení

Poslední prodejce elektrozařízení má především tyto základní povinnosti dle Zákona č. 542/2020 Sb. § 66:

1) V místě prodeje „kus za kus“

Další důležitou povinnost zavedl zákon o výrobcích s ukončenou životností v § 66 odst. 1, dle kterého má poslední prodejce zajistit, aby měl konečný uživatel při nákupu elektrozařízení možnost bezplatně odevzdat ke zpětnému odběru odpadní elektrozařízení v místě prodeje nebo dodávky nového elektrozařízení, a to ve stejném počtu kusů prodávaného elektrozařízení podobného typu a použití (tzv. režim „kus za kus“). Tato povinnost je zakotvena již ve stávající právní úpravě a platí i pro internetové prodejce elektrozařízení, kteří jsou povinni při dodávce elektrozařízení odebrat elektrozařízení podobného typu a použití, a to zcela bezplatně, včetně odvozu odpadního elektrozařízení. Dle nové právní úpravy se tato povinnost vztahuje i na poslední prodejce elektrozařízení určených k použití mimo domácnosti, kteří tuto povinnost doposud neměli. Sběr těchto elektrozařízení doposud probíhal v režimu odděleného sběru (fakticky v odpadovém režimu), přičemž tento režim nový zákon opouští.

2) V místě prodeje „bez vázání na nákup“

Toto se vztahuje pouze na prodejny s „Prodejní plochou elektra, která je alespoň 400 m2 a více“. Tito prodejci musí umožnit konečným uživatelům po celou provozní dobu bezplatně odevzdat použité elektrozařízení pocházející z domácností, u něhož žádný z vnějších rozměrům nepřesahuje 25 cm, bez ohledu na výrobní značku a bez vázání na nákup zboží.

3) Informační povinnost

(pokud neplatí bod 1. a 2.)Poslední prodejce elektrozařízení určených k použití v domácnosti, u něhož není zřízeno veřejné místo zpětného odběru, má dále povinnost umístit viditelně a čitelně ve svém prodejním místě informaci o tom, kde lze odpadní elektrozařízení bezplatně odevzdat na území obce, městské části nebo městského obvodu podle místa prodeje. Tato povinnost primárně vyplývá z § 18 odst. 3 nového zákona, dle kterého je poslední prodejce, který jakýmkoliv způsobem, včetně použití prostředků komunikace na dálku, prodává vybrané výrobky, povinen písemně informovat konečného uživatele o způsobu zajištění zpětného odběru těchto výrobků po ukončení jejich životnosti. Informace musí být také umístěna viditelně a čitelně v prodejním místě. Tuto povinnost může poslední prodejce splnit odkázáním konečného uživatele na veřejné místo zpětného odběru vedené ve sběrné síti společnosti ASEKOL a.s.